Hangi Tür Tercih Etmeliyiz

hangi tür tercih etmeliyim

hangi tür tercih etmeliyim

Hangi Zeytinyağı Tercih Edilmeli

Mutfağımızda öncelikle bulundurmamız gereken naturel sızma zeytinyağdır. Çünkü sızma zeytinyağı tipi herkesin damak tadına uygundur. Bu tip naturel sızma zeytinyağı, zeytinin preste veya modern sistemlerde sıkılması ve çıkan yağın zeytin suyu (karasu/kızılsu) ile zeytin posasından (pirina) ayrılması ile elde edilir. Doğrudan ve başkaca hiç bir işlemden geçmeden yenebilir. Zeytinyağı çeşitlerinden Naturel sızma zeytinyağı ile normal zeytinyağlar arasındaki farkı ilk başta anlayamazsınız. Naturel sızma zeytinyağı kullandıktan sonra normal zeytinyağının tadı size çok farklı gelecektir. Bunu özellikle salatalarda deneyerek görebilirsiniz.

Zeytinyağı çeşitlerinden naturel yağlar da, rafine yağlar da doğrudan yenebilir, yemeklerde kullanılabilir. Bunlardan yapılan harmanlar da, aynı şekilde tüketilebilir. Ancak, genelde tavsiye edilen şudur: Salatalarda ve sofrada doğrudan çiğ olarak tüketirken naturel sızma zeytinyağı yemeklerde harmanları ve kızartmalarda ise rafine yağları kullanmalıdır. Bu bir tavsiyedir, aynı zamanda ekonomiktir. Bilindiği gibi zeytinyağı çeşitlerinden, naturel sızma zeytinyağı daha değerli, rafine yağlar ise daha ucuzdur. Ama ağız tadınıza uyduğu takdirde naturel yağlarla yemekler yapmanın, hatta kızartma yapmanın hiç bir sakıncası yoktur.

Benim önerim her zaman naturel sızma zeytinyağı tercih edilmesi yönündedir. Zeytinyağı çeşitlerinden rafine yada riviera zeytinyağları besin değeri açısından naturel zeytinyağların çok gerisinde kalmaktadır

Ayrıca naturel zeytinyağı soğuk sıkım yapılması ayrı bir tercihtir. Soğuk sıkım olan zeytinyağların vitamin değerleri daha yüksektir. Bu yağlar 24 derecenin altında sıkımı yapılmaktadır. Dolayısıyla asitlik oranı daha düşüktür. Vitamin değerleri daha yüksektir.

Zeytinyağı çeşitlerinden ülkemizde genel kanı olarak naturel sızma zeytinyağı ile kızartma yapılmayacağı yönündedir. Oysa kızartma için en ideal yağ zeytinyağıdır, çünkü zeytinyağı ısıya en dayanıklı yağlardandır. Diğer yağlara göre yüksek ısıya dayanabilir ve toksin oluşturmaz.

Özet geçersek kimi insan yoğun aromalı, yakıcı yağlar zeytinyağı çeşitini tercih ederken, kimileri ise daha hafif aromaları zeytinyağı çeşitini tercih edecektir. Lezzet göreceli bir konudur ve asla unutulmamalıdır ki en lezzetli şey size en keyif verendir.

Bizde Naturel Zeytinyağ olarak size keyif vermek için hizmetteyiz.

NATUREL ZEYTİNYAĞI