Zeytinyağı Asitlik Oranları

zeytinyağı asit oranı

Zeytinyağı Asit Oranı

Zeytinyağının oleik zeytinyağı asit oranı 100 gr’da %’lik olarak belirlenir. Bunların en kalitelisi olan zeytinyağı asit oranları % 0,1 ile % 1 arası asit oranları olandır. Bunlara Naturel Sızma Zeytinyağı denir. Bu yağlar diğer yağlara göre daha pahalı ve kalitededir.

zeytinyağı asitlik oranları

% 1-2 zeytinyağı asit oranları arasında olan zeytinyağlarına Naturel Birinci denilmektedir.

% 2-3 zeytinyağı asit oranları olanlara ise Naturel İkinci adı verilmektedir.

Ayrıca Rafine ve Riviera zeytinyağları da bulunmaktadır. Bu yağlar da bazı zeytinyağı asit oranlarını karıştırarak oluşturulan yağ çeşididir.

Kaliteli doğal zeytinyağı üretiminde birçok ideal koşulun bir arada bulunması gerekir. Zeytinyağı asit oranları zeytinyağının tadını ve kalitesini, yöre ikliminden toprağın verimine, zeytinin toplanma şeklinden kullanılan gübreye ve mekanik ezme makinelerinin özelliklerine kadar her şey belirler. Riviera tipi zeytinyağında ise kalite, üretim tesisinin rafinasyon teknolojisi, doğal zeytinyağının yüzdesi ve niteliğiyle doğru orantılıdır. Üretilen zeytinyağının kalitesini belirlemek ise bambaşka bir uzmanlık alanıdır. Naturel zeytinyağında kalite dendiğinde, iki faktör önem taşır. Birincisi, kimyasal analizlerle ölçülebilen zeytinyağı asit oranlarıdır. İkinci faktör ise lezzet ve kokuyu tespit etme ve ölçmedir. Tadım uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu işleme “degüstasyon” adı verilir. Tadım uzmanlarının birikimine bağlı olarak gerçekleştirilen degüstasyon, zeytinyağına vurulan kalite damgasının en önemli aşmasıdır.

NATUREL ZEYTİNYAĞI