Zeytinyağı Çeşitleri

zeytinyağı çeşitleri

zeytinyağı çeşitleri

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir

Günümüz şartlarında birçok zeytinyağı çeşitleri vardır. Bunun nedeni yağların birbiri ile karıştırarak oluşturan zeytinyağlardır. Normalde zeytinyağın asitlik oranlarına göre üç çeşidi vardır. Günümüz şartlarında karışımlardan dolayı tarım bakanlığının da belirlediği ölçülere göre 5 çeşit zeytinyağ vardır.

1- Naturel Sızma Zeytinyağı Çeşitleri

sızma zeytinyağı

sızma zeytinyağı

Zeytinden fiziksel işlemler uygulanarak elde edilen, hiçbir kimyasal işlem görmeyen berrak, yeşilden sarıya

değişebilen renkte kendine özgü tat ve dokuda, tabi (naturel) halinde tüketilebilen, içerdiği serbest yağ asitleri 0.8’i geçmeyen zeytinyağları Naturel Sızma Zeytinyağı’dır.

Meyve kokulu; yeşil sarı ışıklı, biberimsi ama kadife yumuşaklığında naturel sızma zeytinyağının lezzeti ve kalitesi tartışılmaz. Naturel Zeytinyağı, tabiatın bize sunduğu en kaliteli besinlerden birisidir. Renginin tonu, üretim yerine göre değişir. Naturel Zeytinyağlarında çeşitleri vardır:

•Naturel sızma zeytinyağı

Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan yağlardır. En çok kullanılması gereken yağdır. Esas zeytinyağının kokusu aromasını sızma yağlarda bulabilirsiniz. Ayrıca soğuk sıkım yapılması durumda vitamin değerlerini kaybetmektedir.

•Naturel birinci zeytinyağı

Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan fazla olmayan yağlardır.

•Naturel ikinci zeytinyağı

Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 3,3 gramdan fazla olmayan yağlardır.

2- Rafine Zeytinyağı çeşitleri

Rafine zeytinyağ zeytinin ham yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, sarının değişik tonlarında rengi olan, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Zeytinyağ serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,3 gramdan fazla olmamalıdır. Rafine yağ, ince, yemeklik yağdır. Temizleme işlemi damıtma, nötralizasyon, ağartma, deodorizasyon işlemleridir. Bunun naturelle harmanlanmasından yemeklik tipler (riviera ve A tipi)üretilir.

3- Riviera Zeytinyağı çeşitleri

Rafine zeytinyağı ile gıda olarak doğrudan tüketilebilecek naturel zeytinyağları karışımından oluşan, yeşilden sarıya değişen renkte, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda l,5 gramdan fazla olmamalıdır. Yemek ve kızartmada kullanılır.

En sağlıklı ve tüketilmesi gereken yağ saf olduğu için Naturel Zeytinyağdır.

NATUREL ZEYTİNYAĞI